Oplev lysfestivalen på Østerbro

Har du set "Solen"? Vi er glade og stolte over at vi har fået et rigtigt smukt lyskunstværk til at lyse op fra søbredden til Sortedamssøen til årets lyskunstfestival.
Fotograf
Christoffer Askman, Copenhagen Light Festival

Vi er gået sammen med Handelsforeningen Østerbro om at få et storslået værk for enden af Søerne til årets lysfestival. Det hedder "Solen" og er en kæmpe lysende sol som bliver placeret for enden af Sortedamssøen op mod Østerbrogade. "Solen" giver et blødt og behageligt lys og benytter "gamle" glødepærer arrangeret som pixels i en lavopløst skærm. Når pærerne lyser fuldt op, skinner de hvidt, og når de dæmpes, udsender de en varm glød, der minder om de gamle glødepærer. Pixlene styres individuelt og efterligner livets vibrerende energi. Med sin enorme størrelse er værket både en hyldest til solens livgivende energi og en påmindelse om dens kraft som en mulig trussel i en verden præget af klimaforandringer.

Værket er skabt af Zenisk, ledet af den internationalt prisvindende, norske lysdesigner Kristin Bredal. Deres tilgang fokuserer på at skabe visuelle og emotionelle forbindelser mellem mennesker og steder, med en dyb respekt for bæredygtighed og miljøpåvirkning.

Fotograf
Christoffer Askman, Copenhagen Light Festival

"The point of wiew" på Trianglen

Du kan også opleve værket "The point of wiew" på Trianglen. En interaktiv installation, der bruger det flotte tag fra Bien placeret midt på Trianglen. Med live information fra DMI (Danmarks Meterologiske Institut) bevæger den lysende animation sig rundt på taget, og illuderer vindens liv – vinden afspejles i lysets dynamiske liv. 

Også i Nordhavn kan vi glæde os over flere spektakulære værker til årets lysfestival. Hele fire værker kan du opleve i vores nye bydel i år. 

Copenhagen Light Festival 2025 finder sted til den 23. februar. 

Se hele programmet for Copenhagen Light Festival