Nyt Østerbro Lokaludvalg

Da det nye lokaludvalg for første gang var samlet den 22. marts, var det for at konstituere sig. Dermed er det nye Østerbro Lokaludvalg nedsat, og på mødet blev der valgt en formand og to næstformænd. 

 

Konstituerende møde

På det konstituerende mødet skulle der vælges formandskab, som består af en formand og en 1. og 2. næstformand. 

Allan Marouf blev genvalgt som formand med stort flertal.

Derudover blev Dan Pedersen og David Rønne valgt som henholdsvis 1. og 2. næstformand uden modkandidater.

Lokaludvalget blev ligeledes godkendt i Borgerrepræsentationen den 22. marts.

Østerbro Lokaludvalg er nu klar til at trække i arbejdstøjet og arbejde for bylivet, idrætslivet, kulturlivet – og i det hele taget – livet på Østerbro.

 

Midlertidig forlængelse af lokaludvalgets fagudvalg

Lokaludvalget vedtog at fortsætte med den fagudvalgs struktur, som det tidligere lokaludvalg har haft, indtil sommerferien. På den måde kan de nye kræfter i lokaludvalget nå at blive klogere på de forskellige fagudvalg, inden det nye lokaludvalg kan beslutte en evt. ny organisering.

 

Medlemmer af det nye lokaludvalg

Børn, unge og idræt

Mogens Ove Nielsen IK 99
Jan Sørensen Boldklubben Skjold
Finn Kristiansen Sejlklubben København

Social, ældre, sundhed og integration

Sheku Amadu Jalloh Skolebestyrelsen på Sortedamsskolen
Marika Tingleff Kayser Østerbro Idrætsforening
Finn Larsen Nabo Østerbro
Allan Marouf Beboerforening på Østerfælledgården

Byrum, bolig, gård og gade

Axel Thrige Laursen Ældresagen Østerbro
Allan Tyrrestrup Miljøpunkt Østerbro
Emmeline Othine Østerbro Handelsforening
Henrik Conradsen Øbrohus, AKB Afd. 1041

Kultur, fritid, erhverv og beskæftigelse

Jan Due Event-Lounge.dk
Elisabeth Steiner Husejerforeningen Strandvejskvarteret
Jesper Kofoed-Melson

Beboerrepræsentationen på Sortedam Dosseringen 103 og Østerbrogade 19

Poltiske repræsentanter

Bo Sandberg Socialdemokraterne
Lartey Godwin Lawson Radikale Venstre
Dan Pedersen Det Konservative Folkeparti
Jóannes Jørgen Gaard Socialistisk Folkeparti
Karin Storgaard Dansk Folkeparti
Annette Engell Venstre
Morten Buchwald Liberal Alliance
David Rønne  Enhedslisten
Vilhelm Stamp Nordahl Møller Alternativet